Usługi DentaCare


umów wizytę online

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Nieprawidłowości w ustawieniu zębów można zauważyć już po pojawieniu się pierwszych stałych zębów, czyli w wieku 6 – 8 lat. Jest to najlepszy czas na kontrolę ortodontyczną, bo dzięki niej możemy uniknąć problemów z próchnicą czy wadą wymowy u naszych dzieci. Najlepszym momentem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego aparatem stałym jest faza wzrostu, czyli wiek około 12 lat. W tym okresie wyniki i efekty leczenia będą szybkie, skuteczne i długotrwałe. Coraz częściej osoby dorosłe odkrywają korzyści leczenia ortodontycznego. Jak widać, żaden wiek nie jest barierą do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego i posiadania pięknego uśmiechu.
 

umów wizytę online

 

W DentaCare oferujemy szeroki wachlarz możliwości leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Jedną z nich jest metoda z wykorzystaniem systemu samoligaturującego.
W tej technice nie stosuje się ligatur elastycznych „gumeczek”, łuki bowiem utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Pozwala to na zminimalizowanie tarcia, które w metodzie tradycyjnej jest efektem ubocznym powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. Można zatem w tej metodzie leczenia generować mniejsze siły i w związku z tym ograniczyć w znacznym stopniu objawy bólowe i dyskomfort towarzyszący zwykle leczeniu ortodontycznemu. Dodatkowo metoda ta pozwala i sprzyja utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej a odkładanie się płytki bakteryjnej ( jak wiemy powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł) jest o 40 % mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami ortodontycznymi z zastosowaniem ligatur elastycznych. Również aspekt estetyczny jest tu nie bez znaczenia. Zamki w metodzie samoligaturującej są mniejszych rozmiarów, a zatem są mniej widoczne w ustach Pacjenta.

Jak przebiega wizyta ortodontyczna?

Pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie zrobione zostają wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe szczęki i żuchwy oraz kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Są one potrzebne do ustalenia planu leczenia, a jednocześnie są miłą niespodzianką, kiedy przy zdjęciu aparatu lekarz może przypomnieć pacjentowi, jak wyglądał przed leczeniem. Przed kolejną wizytą lekarz wnikliwie analizuje fotografie, modele i zdjęcia rentgenowskie panoramiczne i cefalometryczne. Są one podstawą do przygotowania planu leczenia i do podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu zębów.

Druga wizyta

Na następnym spotkaniu przedstawiony zostaje plan leczenia i jeśli pacjent go zaakceptuje, to przystępujemy do separacji. Wykonuje się ją za pomocą małych sprężystych gumek, które umieszczone pomiędzy zębami, znajdują odrobinę miejsca potrzebnego do założenia pierścieni.

Trzecia wizyta

Kolejna wizyta następuje po 5-7 dniach i w jej trakcie zakładany jest aparat metalowy, przezroczysty lub lingwalny (przy aparacie lingwalnym nie zakładamy pierścieni). Ta wizyta trwa od 1 do 2 godz.

Dalsze leczenie

Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4-6 tygodniowych. Wydłużanie czasu pomiędzy wizytami bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia. Czas ten zależny jest od rodzaju wady ortodontycznej i trwa średnio 2 lata.
 

umów wizytę online

 

Specjaliści wykonujący zabieg:
Katarzyna Piórkowska lekarz ortodonta
Katarzyna Piórkowska lekarz ortodonta

Lekarz przyjmuje w zakresie następujących specjalizacji: Endodoncja, Ortodoncja, Pedodoncja, Stomatologia.

Certyfikaty
Ortodoncja
Umów wizytę