1. Objawy choroby okluzyjnej
  2. Jakie są przyczyny okluzji?
  3. Okluzja: jak leczyć?
  4. Czym grozi nieleczona choroba okluzyjna?

Okluzja, czyli odpowiednia pozycja stykania się zębów górnych z dolnymi. Na czym polegają zaburzenia okluzji i jakie skutki mogą nieść za sobą?
Zjawisko okluzji zachodzi, kiedy mamy do czynienia ze stykaniem się zębów górnych z dolnymi. Kiedy zęby szczęki i żuchwy stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób, mówimy o zaburzeniach okluzji lub chorobie okluzyjnej.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

stomatologia

Objawy choroby okluzyjnej

Jeżeli masz starte zęby, czujesz napięte mięśnie łączące mięśnie żuchwy ze szczęką, masz problemy w stawie skroniowo-żuchwowym, to może dotknęła Cię okluzja.
Innymi objawami, które powinny wzbudzić niepokój są:

  • zgrzytanie zębami i podświadome ich zaciskanie w sytuacjach stresowych (bruksizm)
  • kruchość i ruchomość zębów
  • nadwrażliwość na ciepło lub zimno
  • ból przy nagryzaniu
  • bóle typu migrenowego
  • powstające recesje zębowe
  • przeskakiwanie w stawie skroniowo- żuchwowym ( tzw. trzeszczenie ) .

Jakie są przyczyny okluzji?

Najczęstszymi przyczynami okluzji są wady zgryzu, braki w uzębieniu, nieprawidłowo wyrzynające się ósemki, a także stres. Stale utrzymujący się  stres  powoduje, że  często w sytuacjach nerwowych zaciskamy zęby, co pogłębia proces ich ścierania.

Innymi przyczynami schorzeń okluzyjnych są złe nawyki. Na przykład gryzienie długopisu, otwieranie butelki zębami, obgryzanie paznokci oraz  nadmierne żucie gumy. Z kolei u małych dzieci należy zwracać uwagę na długie używanie smoczka, ssanie kciuka które mogą doprowadzać do nieprawidłowego ułożenia zębów (napięte lub niedomykające się usta).
Wówczas ryzyko choroby okluzyjnej wzrasta wraz z wiekiem.
Warto również zwrócić uwagę na to, aby plomba, którą dentysta zakłada nam w celu wyleczenia zęba, była odpowiednio dopasowana.

Okluzja: jak leczyć?

Chorobę okluzyjną można leczyć na kilka sposobów. Najmniej inwazyjnym jest kształtowanie zębów, np. może wykonać lekką nadbudowę zębów lub wykonać leczenie ortodontyczne. Innym rozwiązaniem jest szyna okluzyjna (przezroczysta szyna wykonana z tworzywa, którą zakłada się na noc, kiedy najwięcej się zgrzyta). W najtrudniejszych przypadkach (np. przy zbyt wysuniętym lub cofniętym podbródku) stosuje się chirurgię ortognatyczną.

Czym grozi nieleczona choroba okluzyjna?

Nieleczona choroba okluzji może powodować liczne powikłania, których konsekwencją mogą być nieodwracalne zmiany zdrowotne. Oprócz tego, że  będziemy się zmagać z chronicznymi napięciowymi bólami głowy, karku, pleców, a nawet zaburzeniami słuchu, które będą coraz trudniejsze do zniesienia może się to również skończyć utratą zębów.
Dlatego nie wolno bagatelizować żadnego z objawów. Wszelkie wątpliwości najlepiej omówić z lekarzem stomatologiem.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

stomatologia