Jak prawidłowo szczotkujemy zęby?

Opisanie metod szczotkowania, tak aby pacjent zrozumiał jest niemożliwe bez pokazania dlatego zapraszam do obejrzenia filmów (filmy nie są naszego autorstwa):

Jakiej pasty używać?

W doborze pasty należy najważniejsza jest zawartość fluoru, którą łatwo sprawdzić na opakowaniu pasty. W zależności od wieku stosujemy pasty z zawartością fluoru:

  • Do 2 r.ż. → 500ppm fluoru (ilość pasty o wielkości ziarna grochu)
  • 2-6 r.ż → 1000 ppm fluoru (ilość pasty o wielkości ziarna grochu)
  • 6 r.ż → 1450ppm fluoru tzw pasty dla dorosłych” .

Pamiętajmy, że pasty z fluorem nie możemy połykać!

Jeżeli dziecko nie umie wypluwać, po myciu zębów nadmiar pasty usuwamy wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec.

Czy dzieci mogą używać płukanek?

Dzieci od od 6 r.życia mogą uzywac w codziennej higienizacji płukanek Płukanki dla dzieci nie zawierają alkoholu. W ich składzie znajdują się substancje o łagodniejszym działaniu lub w niższym stężeniu; płukanki te wzbogacone są o składniki wzmacniające szkliwo. Często mają kolor, smak i zapach zachęcające do stosowania. Należy dobierać je zgodnie z własnymi potrzebami zdrowotnymi i zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub według wskazań stomatologa.

Nitki dentystyczne

Są nieodzownym elementem higieny jamy ustnej, służą do oczyszczania powierzchni do których nie dociera szczoteczka. Powinny być wprowadzane już w okresie pełnego uzębienia mlecznego (po wyrżnięciu „piątek”). Początkowo zabieg ten wykonują rodzice ale 8 -latek może już sam nitkować zęby.

UCZYMY/LECZYMY/ DBAMY.
Zapraszamy do DentaCare