Pamiętasz stare plomby amalgamatowe, niewygodne fotele oraz mało nowoczesny sprzęt? To już przeszłość! Stomatologia rozwija się błyskawicznie. Jedną z jej wyjątkowych dziedzin jest endodoncja, która pozwala na wykonywanie zabiegów z użyciem specjalistycznego mikroskopu. Czym jest leczenie endodontyczne, jakie są jego zalety i jakim podlega ograniczeniom?

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja (leczenie kanałowe) jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się chorobami miazgi zęba i ozębnej. Gdy oglądamy swoje zęby, widzimy ich część zwaną koroną, zbudowaną z twardych tkanek: szkliwa i zębiny. Jednak każdy ząb ma w swoim wnętrzu ukrytą przestrzeń, wypełnioną żywą tkanką miękką, składającą się m.in. z naczyń krwionośnych i nerwów. Ta tkanka to miazga zęba. Rozróżniamy miazgę w komorze zęba, czyli tej przestrzeni, która jest w obrębie korony oraz miazgę korzeniową, znajdującą się w kanałach przebiegających wzdłuż wnętrza korzeni. Natomiast ozębna, występuje w szczelinie między korzeniem zęba, a ścianą zębodołu, w którym ząb tkwi w kości. Ozębna wyściela nam zębodół i umocowuje w nim ząb.

Endodoncja dosłownie czyni magię! Umożliwia dotarcie do najmniejszych fragmentów zęba. Wymaga ogromnej precyzji i dokładności. To medycyna XXI wieku.

Kiedy należy leczyć zęby kanałowo?

Do zapalenia miazgi zęba dochodzi najczęściej przez nieleczoną próchnicę. Leczenia kanałowego lekarz stomatolog podejmuje się w przypadku zmian nieodwracalnych, dla których jedyną alternatywą jest usunięcie zęba. Nie jest to zabieg bolesny, jednak znamy znacznie przyjemniejsze sposoby spędzania czasu. Aby uniknąć tego typu leczenia, zalecamy przede wszystkim profilaktykę! Odpowiednią higienę jamy ustnej oraz wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym. Po co leczyć, jeśli można skutecznie przeciwdziałać?

Leczenie endodontyczne 

Podczas leczenia kanałowego dentysta najpierw mechaniczne i chemiczne oczyszcza (wypłukuje) i poszerza kanały korzeniowe na całej ich długości, a następnie wypełnienia pusty kanał oraz komory zęba specjalistycznym środkiem. Tym sposobem leczy się korzenie zęba, które służą jako konstrukcja do odbudowy jego zniszczonej korony. Leczenie kanałowe ratuje zęba przed jego usunięciem, a także przynosi ulgę w bólu.

Każdy pacjent charakteryzuje się indywidualną konfiguracją systemu kanałów. Stąd do wykonania zabiegu używa się bardzo dokładnego mikroskopu endodontycznego, który umożliwia precyzyjne spenetrowanie wnętrza zęba. To wyjątkowo skomplikowany zabieg i o jego całkowitym powodzeniu możemy mówić dopiero po zakończeniu wszystkich procedur.

Przeciwwskazania do leczenia endodontycznego

Często leczenie kanałowe jest niemożliwe z powodu nieodpowiedniego stanu klinicznego zęba. Jeśli lekarz stomatolog zdiagnozuje zbyt duże zniszczenia ścian zęba, sięgające głęboko pod dziąsło lub np. rozległe uszkodzenia ozębnej wokół korzeni, leczenie endodontyczne może okazać się nieskuteczne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego ważnym elementem diagnostycznym dla lekarza jest zdjęcie rentgenowskie zęba, na podstawie którego można te elementy ocenić. Ponadto niektóre choroby ogólne wykluczają wykonanie zabiegu lub wymagają dodatkowego przygotowania do leczenia, na przykład zastosowania antybiotyku.

Leczenie endodontyczne to praca koronkowa. Jest czasochłonne, dla przykładu wizyta podczas leczenia zęba trzonowego może trwać 90 minut. Wymaga doskonałych umiejętności lekarza oraz profesjonalnego i kosztownego oprzyrządowania.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.