Implanty to popularna metoda na uzupełnienie braków w naturalnym uzupełnieniu. Ponad 50-letnie doświadczenia z implantami zębowymi pozwalają uznać tę metodę leczenia jako najbardziej fizjologiczną i powszechnie używaną. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez naszych Pacjentów i zachęcamy do konsultacji z naszymi specjalistami.

SKLEP.DENTACARE.PL

umów się na konsultację implantologiczną

Szukasz skutecznego rozwiązania by móc rozmawiać i śmiać się bez skrępowania? Dzięki implantom uzupełnisz braki zębowe i na nowo olśnisz wszystkich pełnym i zdrowym uśmiechem.

Co powinniśmy wiedzieć o implantach?

Natura wyposażyła człowieka w 32 zęby jako minimalną ilość potrzebną do prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Obecnie coraz większa grupa Pacjentów ma problemy z pojawiającymi się w wieku dojrzewania wadami zgryzu. Wynikają one głównie z braku miejsca na 32 zęby przy zmniejszających się  w toku ewolucji człowieka rozmiarach szczęk. Obecnie przyjmuje się, że obecność 28 zębów można nazwać pełnym uzębieniem.

Niestety dość często dochodzi do utraty zębów. Powody są różne: brak odpowiedniej higieny , zaniedbania w leczeniu , choroby miejscowe i ogólne, urazy. Natura nie uznaje braków. Funkcje utraconych zębów przejmują inne , przez co dochodzi do miejscowych przeciążeń, para funkcji. Utrata każdego zęba ma wpływ nie tylko na zęby sąsiadujące czy przeciwstawne.
Często brak zębów prowadzi do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego a także zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku i szyi. Zmienia się także układ ust , wygląd policzków. Organizm  próbuje zamykać powstałe luki  poprzez przesuwanie , wysuwanie zębów. Kość na którą siły żucia nie są fizjologicznie przenoszone zanika, staje się cieńsza , niższa czyli mniej wartościowa pod względem kształtu jak i budowy.
A to z kolei z biegiem czasu , powoduje trudności w odtworzeniu utraconych zębów. W chwili obecnej należy uznać tą metodę leczenia jako najbardziej fizjologiczną , sprawdzoną i powszechnie używaną.

Co to jest implant zębowy ?

Implant zęba jest sztucznym zamiennikiem korzenia zęba. Obecne implanty w znakomitej większości są zbudowane ze stopów tytanu , mają kształt zbliżony do walca o porowatej , gwintowanej powierzchni. Zadaniem wszczepionego implantu jest jego trwałe połączenie z kością zwane osteointegracją oraz przenoszenie sił żucia bezpośrednio na kość.

Jakie są etapy leczenia implantologicznego ?

Pierwszą wizytą jest zazwyczaj konsultacja. Lekarz po zebraniu ogólnego wywiadu zaznajamia się z stanem uzębienie pacjenta i ocenia możliwości odbudowy braków zębowych za pomocą implantów. Badaniem podstawowym niezbędnym do zaplanowania leczenia jest RTG pantomograficzne. Czasem lekarz implantolog kieruje na badania dodatkowe (np. tomografię komputerową , densytometrię kości  itp.). Po zebraniu tych informacji ustalany jest wspólnie z Pacjentem plan leczenia.

Zabieg implantacji czyli umieszczenia implantu w kości , jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg bezbolesny , wykonywany w sposób niezwykle delikatny.  Na okres po zabiegowy Pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia odnośnie postępowania. Nie różnią się one znacząco od postępowania po każdym zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej np. po usunięciu zęba. Wizyta kontrolna następuje zazwyczaj w 10-14 dobie po zabiegu. Wykonanie pracy protetycznej ( korony , mostu, protezy ) opartej na implancie , następuje zazwyczaj w okresie od 2 do 6 miesięcy od zabiegu implantacji.

Czy w każdym przypadku można wszczepić implant ?

Niestety nie. Przede wszystkim  może to uniemożliwić ogólny stan zdrowia. Jednak najczęstszym powodem odstąpienia od implantacji jest brak odpowiedniej jakości kości potrzebnej do umieszczenia implantu. Jeśli z powodów zdrowotnych , stanów zapalnych  czy też długiego czasu od momentu utraty zęba dojdzie do zaniku tkanki kostnej , implantacje mogą być niemożliwe lub będą wymagały  odbudowy kości dodatkowymi zabiegami. Może to znacznie przedłużyć proces leczenia. Dlatego uzupełnienie brakującego zęba w najszybszym możliwym czasie od jego utraty jest tak ważne.

Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?

Tak jest bezpieczne.  Odsetek powodzeń w implantacji sięga 98%. W nieznacznej ilości przypadków nie dochodzi do zrostu implant – kość. Wtedy taki implant trzeba usunąć i po okresie gojenia zastąpić nowym. Są to jednak rzadkie sytuacje i prowadzą one do przedłużenia okresu leczenia.

Jakie braki można uzupełnić za pomocą implantu ?

Wszystkie. Począwszy od uzupełnienia jednego zęba przez grupę zębów , aż do całkowitych braków zębowych. Implanty mogą być doskonałym filarem dla uzupełnień stałych takich jak korony , mosty jak i elementem stabilizującym protezy wyjmowane.

Jak długo  będę się cieszył/a implantami ?

Implanty są wszczepiane z założenia na całe życie. Jednak pamiętajmy, że mamy do czynienia z organizmem żywym , stale podlegającym zmianom. Na okres przetrwania implantów mają wpływ między innymi ogólny stan zdrowia, stan innych zębów, higiena.

Jak dbać o implanty?

O implanty dbamy tak jak o własne zęby. Czyścimy w identyczny sposób , używamy tych samych środków. Implanty, tak jak własne zęby wymagają wizyt kontrolnych w okresach wskazanych przez lekarza prowadzącego leczenia.

Czy posiadając implanty mogę wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową ?

Tak , obecność implantów nie jest przeciwskazaniem do wykonania w/w badań.

Czy z implantami bramki na lotnisku będą „piszczeć” ?

Bardzo często zadawane pytanie . Nie, bramki zachowają tajemnicę i nie dadzą znaku.

Jakie są koszty leczenia implantologicznego?

Koszty w każdym przypadku ustalane są indywidualnie. Zależne są od rodzaju pracy , typu implantu , materiałów wykorzystanych do wykonania koron, protez. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz przedstawi czas oraz koszty leczenia implantologicznego.

SKLEP.DENTACARE.PL

umów się na konsultację implantologiczną

Szukasz skutecznego rozwiązania by móc rozmawiać i śmiać się bez skrępowania? Dzięki implantom uzupełnisz braki zębowe i na nowo olśnisz wszystkich pełnym i zdrowym uśmiechem.