1. Co to są implanty zębowe?
  2. Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?
  3. Dlaczego implanty zębowe są takie drogie?
  4. Jak robi się implanty zębowe?
  5. Czy implanty zębowe są bezpieczne?
  6. Implanty zębowe – dla kogo?
  7. Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Współczesna stomatologia umożliwia posiadanie zdrowych, zadbanych zębów. Piękny uśmiech często pomaga pozbyć się kompleksów i podwyższyć poziom samooceny. Zwykle najwięcej niezadowolenia rodzą braki w naturalnym uzębieniu, które w obecnych czasach można w prosty sposób uzupełnić. Stosowane w tym celu implanty zębowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, co przekłada się na ich trwałość.
W celu wykonania zabiegu należy wybrać profesjonalny gabinet, gdzie pracują stomatolodzy, którzy mają duże doświadczenie w implantologii, czyli dziedzinie zajmującej się zakładaniem implantów. Warto wiedzieć, jak przebiega proces zakładania implantów zębowych, a także, czy jest on bezpieczny dla każdego.

SKLEP.DENTACARE.PL

umów się na konsultację implantologiczną

Szukasz skutecznego rozwiązania by móc rozmawiać i śmiać się bez skrępowania? Dzięki implantom uzupełnisz braki zębowe i na nowo olśnisz wszystkich pełnym i zdrowym uśmiechem.

Co to są implanty zębowe?

 

Implanty zębowe to bardzo trwałe, sztuczne zamienniki korzeni zębów. Mają za zadanie odtworzyć funkcję naturalnych korzeni zębów, których brakuje w jamie ustnej pacjenta.

 

Dlaczego warto odbudowywać braki zębowe?

Braki zębowe mogą powstawać z różnych powodów. Nieleczone choroby twardych tkanek zębów, w tym przede wszystkim próchnica i jej nieuchronne następstwa: choroby miazgi zębów i tkanek otaczających ich korzenie, prowadzą do nieodwracalnych stanów zapalnych, których jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja czyli usuniecie zęba. Do utraty zębów mogą przyczynić się rodzaju urazy mechaniczne w obrębie szczęk pacjenta.

Brak nawet jednego zęba skutkuje nadmiernym przeciążeniem pozostałych (zarówno sąsiadujących, jak i przeciwstawnych) zębów, co może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia ich stanu oraz przemieszczeń, ale również do poważnych problemów z funkcjonowaniem stawów skroniowo – żuchwowych (czyli stawów znajdujących się symetrycznie w okolicy uszu pacjenta a których zadaniem jest połączenie szczęki i żuchwy).

Wbrew pozorom brak zębów może powodować nie tylko zmiany w wyglądzie wewnętrznej jamy ustnej, ale również policzków i ust. Warto wspomnieć o tym, że ubytki w uzębieniu przyczyniają się niekiedy do poważnych problemów trawiennych, które wynikają z niedokładnego rozdrabniania pokarmów.

W jaki sposób wszczepia się implanty?

Implanty zębowe stosowane są w celu przenoszenia obciążeń, powstających w trakcie spożywania pokarmów, na kość – tę, w którą wkręcane. Powierzchnia implantu jest gwintowana i swoim kształtem przypomina walec, najczęściej przyjmując formę małych tytanowych wkrętów. Implant zostaje umieszczony przez lekarza w kości szczęk pacjenta w miejscu brakującego zęba – w ten sposób odbudowany zostaje korzeń zęba. Aby w jamie ustnej pojawił się cały ząb, do implantu zostaje dołączona (dokręcona) korona protetyczna i dopiero wówczas możemy mówić o odbudowie brakującego zęba z użyciem implantu. Chirurg stomatolog, wykonujący zabieg wstawiania implantów, ma możliwość zarówno uzupełniania pojedynczych braków w uzębieniu, jak i leczenia bezzębia.

Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?

Zabiegi implantologiczne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, co powinno uspokoić osoby obawiające się bólu. Czas trwania zabiegu zależy od indywidualnej sytuacji w jamie ustnej pacjenta: ile implantów będzie wszczepione, czy trzeba wcześniej przygotować specjalnie miejsce w kości itp. W przypadku pojedynczych implantów to czas normalnej wizyty stomatologicznej.

Kiedy warto sięgnąć po implanty zębowe?

Najczęściej spotykane sytuacje, w których wykorzystywane są implanty zębowe:

  • W przypadku pojedynczego ubytku konieczne jest wstawienie implantu, a następnie umieszczenie na nim korony.
  • Często wykorzystuje się implanty zębowe przy bezzębiu. Jeżeli cała szczęka jest pozbawiona uzębienia, umieszcza się w niej kilka implantów, które stanowią stabilne punkty zakotwiczenia łuków ze sztucznymi zębami.
  • W przypadkach braku większej liczby zębów i konieczności używania przez pacjenta ruchomych protez zębowych, umieszczenie kilku implantów pozwala na stabilne umocowanie protezy w jamie ustnej pacjenta.

Dlaczego implanty zębowe są takie drogie?

Pacjentów, którzy chcą poddać się zabiegowi wstawiania implantów, najczęściej interesuje fakt, z czego są wykonane oraz ich cena. Zazwyczaj nie należy ona do najniższych ze względu na stosowanie wysokiej jakości materiałów.

Obecnie w gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są dwa rodzaje implantów – tytanowe lub cyrkonowe (tzw. implanty zębowe bez metalu). Wysoka cena (oscylująca w okolicy kilku tysięcy) spowodowana jest tym, że zarówno tytan, jak i ceramiczny tlenek cyrkonu nie są tanimi surowcami.

W stomatologii stosowane są jedynie te materiały, które charakteryzują się najwyższą klasą czystości i są kompatybilne z tkankami ciała ludzkiego. Przed użyciem zostają one poddane serii badań oraz testów, mających na celu dbanie o zdrowie pacjenta.

Cena uwzględnia także narzędzia do umieszczania implantów oraz wynagrodzenie stomatologa. Jeżeli więc spotkamy się z ofertą specjalisty, który zapewnia, że implanty można wstawić tanio – warto zastanowić się nad jego kwalifikacjami.

Jak robi się implanty zębowe?

Zabieg wstawiania implantów powinien przeprowadzić wykwalifikowany stomatolog. Zazwyczaj pierwsza wizyta u specjalisty to konsultacja, będąca jednocześnie bardzo dokładnym wywiadem lekarskim. Dentysta zadaje pytania, dotyczące ogólnego stanu zdrowia, zwraca uwagę na przebyte operacje i aktualne dolegliwości. Ocenia również kondycję jamy ustnej pacjenta, decydując, czy przed założeniem implantów nie będzie konieczne żadne dodatkowe leczenie, na przykład ortodontyczne. Dowiaduje się, jakie są oczekiwania pacjenta związane z wyglądem zębów oraz udziela informacji, czy będzie możliwe ich spełnienie.

Przed leczeniem stomatologicznym niezbędne jest wykonanie przez pacjenta badania RTG pantomograficznego, umożliwiającego ocenę stanu żuchwy oraz szczęki. Niekiedy stomatolog zleca także tomografię komputerową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lekarz może nas skierować na badania krwi, które pozwolą mu ocenić poziom konkretnych parametrów krwi mających wpływ na przebieg zabiegu oraz procesu gojenia i stabilizacji implantu w kości.

Jak przebiega proces leczenia?

W przypadku najpopularniejszego – kilkuetapowego leczenia – pierwszy etap polega na wkręceniu implantu w kość w taki sposób, by znalazł się w zaplanowanej i pożądanej pozycji. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego lekarz robi niewielkie nacięcie w dziąśle, a następnie specjalnym dostosowanym do użytego implantu wiertłem robi w kości lożę (otwór), w który wprowadza implant (czyli element odtwarzający korzeń zęba). Implant chowa się pod dziąsłem, żeby w ciągu kilku miesięcy zrósł się z kością i stał się maksymalnie stabilny. Do tego czasu w jamie ustnej zęba mocowana jest tymczasowa korona zęba, dzięki której nie widać braków w uzębieniu.

Po 3 – 6 miesiącach powierzchnia nośna implantu zostaje odsłonięta, a następnie wkręcana jest w niego śruba gojąca, która umożliwia zregenerowanie się błony śluzowej w jego okolicy. Ostatni etap ma miejsce dwa tygodnie później, po zagojeniu tkanek. Jest to czas, kiedy zakładana jest właściwa korona zęba, uzyskana dzięki wyciskom, pobranym na pierwszej wizycie. Będzie ona zastępowała naturalny ząb, dlatego musi jak najlepiej odzwierciedlać jego kształt oraz kolor. Pomiędzy implantem a koroną umieszczany jest stały łącznik, gwarantujący właściwą stabilizację. Ta wizyta to również odpowiedni czas na udzielenie wskazówek, dotyczących dbania o implanty. Lekarz ma za zadanie poinstruować pacjenta odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz częstotliwości wizyt kontrolnych.

Stosunkowo rzadko wykonuje się implanty zębowe podczas jednej wizyty. W takim wypadku pominięty zostaje etap odsłonięcia implantu, ponieważ zaraz po jego wkręceniu umieszcza się na nim śrubę gojącą. Pacjent musi przestrzegać wtedy bardzo rygorystycznych zasad higieny, zanim dojdzie do zregenerowania wszystkich tkanek.

Zdarza się również, że wstawiane są implanty natychmiastowe. Umieszcza się je w dziąśle bezpośrednio po usunięciu naturalnego korzenia.

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Implanty zębowe to bezpieczna dla pacjenta metoda na wypełnianie braków w uzębieniu. Bardzo rzadko zdarza się, że implant nie zrośnie się z kością i trzeba go usunąć, ale nie towarzyszą temu skutki uboczne. Jeżeli zabieg zostanie wykonany przez doświadczonego stomatologa, z pewnością nie ma powodu do obaw. Ważne jest, by po wstawieniu implantów przestrzegać zasad prawidłowej higieny, o których poinformuje nas lekarz.

Czy na długo wystarczą implanty zębowe?

Wiele osób zastanawia się, na ile lat wystarczą im sztuczne korzenie. Z reguły powinny one spełniać swoją funkcję do końca życia pacjenta, ale wymagają one prawidłowej pielęgnacji i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Implanty zębowe – dla kogo?

Implanty zębowe wykonywane są zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, kilku zębów a nawet całkowitego bezzębia. Ograniczenie może stanowić nie tyle stan uzębienia ale także wiek pacjenta.
W przypadku młodych osób warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest zakończenie wzrostu kości. Natomiast w sytuacji ludzi starszych, przeszkodę może stanowić osteoporoza. Inne przykładowe przeciwwskazania do wykonania zabiegu, to:

  • choroby nowotworowe,
  • urazy w jamie ustnej,
  • ciąża,
  • alkoholizm,
  • uzależnienie od palenia papierosów,
  • narkomania,
  • cukrzyca,
  • alergia na stosowane materiały,
  • choroby układu krzepnięcia,
  • AIDS.

Warto pamiętać o tym, że lekarz musi dokonać indywidualnej, klinicznej oceny warunków w jamie ustnej pacjenta, a także uwzględnić informacje o jego ogólnym stanie zdrowia. Dopiero wtedy może jednoznacznie zadeklarować, czy podejmie się wykonania zabiegu.

Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Implanty zębowe zastąpiły dotychczas stosowane metody odtwarzania braków zębowych. Dzięki nim wielu pacjentów nie musi już nosić sztucznych protez zębowych nawet w przypadku utraty wszystkich zębów (bezzębie).
Nie musi także poddawać się szlifowaniu zdrowych zębów, które ograniczały lukę po utraconym zębie, jak to się działo przy najczęściej dotychczas stosowanym rozwiązaniu – moście, gdzie zakładano korony na zęby – filary sąsiadujące z zębem brakującym i dowieszano między nimi przęsło, czyli sztuczny ząb.

Implanty odtwarzają fizjologiczne warunki przenoszenia sił podczas przeżuwania pokarmów. Są niezwykle estetyczne, stanowią idealne podparcie dla tkanek policzków i warg. Implanty nie zaburzają funkcji mowy i artykulacji, co często jest problemem dla pacjentów noszących protezy. Przeciwnie odtwarzają naturalne warunki dla kontaktów języka z łukami zębowymi tak jak w przypadku własnych zębów. Zapewniają poczucie komfortu i bezpieczeństwa w każdej sytuacji w życiu osobistym i zawodowym. Użyte w implantologii nowoczesne technologie i materiały pozwalają odtwarzać najbardziej skomplikowane niuanse estetyczne dostosowując je do potrzeb pacjenta i jego uśmiechu

Metody obecnie wykorzystywane w stomatologii pozwalają na posiadanie pięknego, pełnego uśmiechu. Implanty zębowe są bezpiecznym sposobem na wypełnienie brakujących zębów, które mogą przyczynić się nie tylko do pogorszenia wyglądu, ale również do problemów zdrowotnych. Implanty charakteryzują się wysoką jakością oraz trwałością, dzięki czemu powinny spełniać swoją rolę do końca życia pacjenta.

SKLEP.DENTACARE.PL

umów się na konsultację implantologiczną

Szukasz skutecznego rozwiązania by móc rozmawiać i śmiać się bez skrępowania? Dzięki implantom uzupełnisz braki zębowe i na nowo olśnisz wszystkich pełnym i zdrowym uśmiechem.