W okresie ciąży u kobiet może dochodzić do zmian w jamie ustnej, które są związane ze zmienioną gospodarką hormonalną w tym czasie. Ze względu na podwyższony poziom hormonów: estrogenów i progesteronu kobiety odczuwają miejscowe  obrzmienia i  przekrwienia tkanek dziąseł. W okresie tym ważne jest aby starannie dbać o higienę jamy ustnej i pamiętać o szczotkowaniu języka, aby  dokładniej usunąć bakterie z jamy ustnej.

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa ale  ważne jest aby kobiety planujące ciąże, jak i będące w okresie ciąży, regularnie odbywały wizyty u stomatologa.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Które zabiegi są bezpieczne w czasie ciąży ?

 

Higienizacja.

W czasie ciąży należy wykonać profesjonalną higienizację, czyli usuwanie płytki nazębnej (skaling) oraz piaskowanie zębów. Nie należy z tym zabiegiem zwlekać, ponieważ odkładająca się płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny, który wnika do dziąseł osłabiając przyczepy miedzy korzeniami a dziąsłami.
Wszelkie zabiegi stomatologiczne, które są wykonywane w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia infekcji tj wypełnienie ubytku lub koronki, powinny być przeprowadzone najlepiej w 2 trymestrze.

Znieczulenie.

Jeśli leczeniu ma towarzyszyć ból lekarz stomatolog ma możliwość tak dobrać rodzaj środka znieczulającego (środki, które nie przechodzą przez barierę łożyska) i jego dawkę aby zabieg był bezpieczny zarówno dla matki i dziecka. Ze znieczulenia  najlepiej korzystać w 2 i 3 trymestrze, i takiego który nie zawiera składnika ( adrenaliny i noradrenaliny ) obkurczającego naczynia krwionośne.

Usuwanie (ekstrakcja) zęba.

Wyrwanie, czyli ekstrakcja zęba, jest dozwolonym zabiegiem stomatologicznym w ciąży. Możliwe jest także usuwanie ubytków i wypełnianie zębów, ponieważ podkłady do wypełniania nie przenikają poza strukturę zęba i nie są niebezpieczne dla płodu.

Ortodoncja.

Nie ma przeciwwskazań do korzystania z zabiegów ortodontycznych takich jak korony, mosty, protezy.  W czasie ciąży można nosić  aparaty korygujące wady zgryzu ( ruchome i stałe) ale wskazane jest  wyjątkowo staranność  o higienę jamy ustnej. Nie wskazane jest jednak rozpoczynanie leczenia ortodontycznego z uwagi na to ,że zęby są słabiej zmineralizowane , osłabione i łatwo je uszkodzić.

Które zabiegi są niebezpieczne w czasie ciąży ?

 

Badania RTG.

W okresie ciąży nie powinno poddawać się działaniu promieniowania rentgenowskiego ( zwłaszcza w 1 trymestrze) bowiem wpływa szkodliwie na rozwijający się płód. Zdarzają się jednak sytuacje ( ostre stany zapalne , leczenie kanałowe ) kiedy wymagane jest zrobienie zdjęcia RTG, wówczas należy zadbać aby osłonić brzuch i miednice kobiety specjalnym fartuchem.

Wybielanie.

Ze względu na szkodliwość nadtlenku karbamidu ( 15–38%) zawartego w środku wybielającym i jego możliwość przenikania do krwiobiegu,  kobiety w ciąży  oraz matki karmiące nie powinny się poddawać zabiegom wybielania. Pewnego rodzaju rozwiązaniem jest używanie past wybielający przemiennie ze zwykłymi  pastami.

Implanty.

Zabieg  wszczepienie implantów wymaga wykonania zdjęć RTG. Dodatkowo  nie należy do zabiegów ratujących życie i zdrowie, stad rekomenduje się je wszczepiać po zakończeniu ciąży.

Usuwanie plomb amalgamatowych ( srebne plomby)

Często pacjentki zgłaszają się do stomatologa aby w ciąży wymienić stare wypełnienia amalgamatowe (srebrne plomby) na nowe, estetyczne kompozyty. Jeśli jednak nie jest to podyktowane wskazaniami klinicznymi tzn. „stara”  plomba jest szczelna, nie ma pod nią, ani wokół niej próchnicy, to nie wykonuje się takiego zabiegu.

Z  badań wynika, że amalgamaty składają się z metali ciężkich , w tym bardzo szkodliwej rtęci. W czasie zabiegu usuwania amalgamatu wchłanianie rtęci do organizmu zwiększa się, stad zabieg ten powinien być przeprowadzony po zakończeniu ciąży.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.