Masz dziurę w zębie? A może ukruszył się? To żaden problem! Stomatolog  zastosuje wypełnianie (plombę), które odtworzy tkankę zęba.  Twój uśmiech pozostanie biały i piękny jak zawsze!

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Współczesna stomatologia dysponuje szeregiem nowoczesnych materiałów pozwalających odtworzyć nie tylko funkcję zęba w jamie ustnej, ale również jego walory estetyczne, jak kształt i kolor utraconych tkanek. Dzięki temu wypełnienie jest praktycznie niezauważalne, a Twój ząb wygląda jak nowy.

Dlaczego stosuje się wypełnienie?

Uszkodzony ząb jest podatny na działanie wielu czynników – gorących i zimnych napojów, kwasów oraz bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ubytki w zębach mogą powodować ich nadwrażliwość, a nawet intensywny ból. Założenie plomby chroni zęba i zapewnia mu estetyczny wygląd.

Nowoczesna stomatologia – innowacyjne materiały do wypełnień

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, lekarz stomatolog ma możliwość odbudowania każdej warstwy tkanki zęba. Materiały stosowane do wypełnień muszą być doskonałej jakości, a także nie wykazywać toksycznego oddziaływania w jamie ustnej. Powinny szczelnie wypełniać ubytek, zapobiegać wnikaniu drobnoustrojów oraz blokować  drażniący wpływ pokarmów na miazgę zęba.

Na czym polega plombowanie?

Dentysta  z miękkiego materiału kształtuje wypełnienie. Aby stwardniało i stało się odporne na siły podczas gryzienia, konieczny jest czynnik inicjujący tę przemianę – jest nim zjawisko foto-polimeryzacji. Brzmi skomplikowanie? To prosty zabieg polegający na polimeryzacji. Specjalny rodzaj światła (najczęściej niebieskiego) powoduje twardnienie położonego na zębie materiału. Aby wypełnienie ściśle i szczelnie przylegało do zęba, stomatolog w specjalny sposób przygotowuje tkanki zęba. Współcześnie stosowane systemy są coraz doskonalsze, mniej skomplikowane w użyciu i wyposażone w zdolności przeciwdziałania bakteriom próchnicowym.

Plomba – wytrzymałe i elastyczne wypełnienie

Współczesne materiały charakteryzują się dużą trwałością na ścieranie i zgniatanie. Lekarz dopasowuje je do koloru Twojego zęba, dzięki czemu Twój piękny uśmiech się nie zmieni! Pamiętasz jeszcze ciemne i metalowe plomby? Na szczęście to już przeszłość. Amalgamat, ich główny komponent to związek rtęci i rozpuszczonych w niej metali. Na jego bazie tworzyło się wytrzymałe, jednak wyjątkowo mało estetyczne wypełnienia. W dodatku niezdrowe, ze względu na zawartość rtęci. Uff, jak dobrze, że ro już za nami!

Rodzaje plomb

Najbardziej popularne wypełnienia dzielimy na kompozyty oraz wypełnienia glassjonomerowe. Te pierwsze złożone są ze światłopolimeryzowalnej żywicy i wypełniacza o różnej gęstości.  Te drugie, są mniej estetyczne, ale bardziej odporne na wilgoć. Są również mniej trwałe na ścieranie i nacisk. Uwalniają jony fluoru, dzięki czemu działają przeciwpróchnicowo. Stosuje się je często w uzębieniu mlecznym i endodontycznym. O rodzaju wypełnienia decyduje lekarz stomatolog. Dobiera je indywidualnie do każdego problemu pacjenta.

Nie lekceważ dziury w zębie! Założenie wypełnienia to krótki zabieg. Dobry lekarz sprawi, że obejdzie się bez bólu,  a Ty będziesz cieszyć się zdrowym uśmiechem.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.