Zęby mądrości (ósemki) wyrastają jako trzecie zęby trzonowe zazwyczaj miedzy 17. a 25. rokiem życia, a u niektórych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia lub nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości przysparzają sporo bólu, kiedy zaczynają rosnąć, mogą również powodować wady zgryzu. Z tych lub wielu innych powodów wielu ludzi ma usunięte zęby mądrości.

MEDISTORE.COM.PL

umów się na konsultację chirurgiczną

W trakcie konsultacji chirurg stomatolog zaproponuje dopasowaną do Twoich potrzeb, bezbolesną metodę przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych w tym usunięcia zębów, również zębów mądrości oraz innych zabiegów chirurgicznych.
chirurg

Kiedy i czy należy usuwać zęby mądrości?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy od tego czy sprawiają one problemy i wieku w jakim jest Pacjent.
W przypadku kiedy ząb mądrości jest zniszczony przez próchnicę i należy zastosować leczenie kanałowe (endodontyczne) należy rozważyć usunięcie takiego zęba. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy mamy problemy ortodontyczne (np. przy stłoczeniach zębowych, gdy rosną krzywo lub wrastają w policzek).
Innym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych, powodując stan zapalny niekiedy i dla całego organizmu.W przypadku zębów mądrości niewyrżniętych wiele zależy od ich ułożenia.
W przypadku kiedy ząb mądrości położony jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to nie tylko może spychać pozostałe zęby, ale może i wywołać powikłania w siódemce. Innymi objawami towarzyszącymi w takich przypadłościach są migrenowe bóle głowy, problemy ze stawami czy powstające wokół zęba stany zapalne. Wówczas możliwe jest, iż lekarz stomatolog zleci usunięcie obu zębów.

Zalecenia po usunięciu zęba mądrości?

Zabieg usunięcia zęba mądrości (ósemki) przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Po zabiegu ważne jest dbanie o czystość miejsca w którym umiejscowiony był ząb mądrości. Przez pierwsze 2 godziny nie wolno jeść ani pić.
W ciągu 12 godzin po zabiegu nie wolno szczotkować zębów, przez kolejne kilka dni należy omijać okolicę zabiegową. Wskazane jest wykorzystanie szczoteczki o miękkim włosiu, przeznaczonej po zabiegach chirurgicznych.
Bezpośrednio przez 24 godziny po zabiegu: nie należy spożywać gorących napojów i twardych pokarmów; nie wolno spożywać alkoholu i napojów z kofeiną; należy ograniczyć wysiłek fizyczny; nie należy dotykać okolicy po zabiegowej.
Po usunięciu zęba mądrości może występować obrzęk. Aby go zminimalizować i zmniejszyć dolegliwości bólowe zaleca się zimne okłady, kompresy żelowe.
W razie potrzeby można przyjąć tabletkę przeciwbólową dostępną bez recepty.

MEDISTORE.COM.PL

umów się na konsultację chirurgiczną

W trakcie konsultacji chirurg stomatolog zaproponuje dopasowaną do Twoich potrzeb, bezbolesną metodę przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych w tym usunięcia zębów, również zębów mądrości oraz innych zabiegów chirurgicznych.
chirurg