Czujesz przyszywający ból, gdy jesz coś zimnego lub myjesz zęby? Nadwrażliwość zębów dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Zdarza się, że jest wrodzona lub sami do niej doprowadzamy, na przykład poprzez stosowanie zbyt inwazyjnych i źle dobranych past wybielających. Wyjaśniamy jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia. Lato już wkrótce – jeśli chcesz cieszyć się smakiem lodów lub zimnych, orzeźwiających napojów, czy aromatyczną kawą o poranku, zacznij już działać!

SKLEP.DENTACARE.PL

umów się na konsultację u periodontologa

Lekarz periodontolog kompleksowo zbada ogólny stan zdrowia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł, zaproponuje działania profilaktyczne, a jeśli sytuacja tego wymaga opracuje zindywidualizowany plan leczenia.

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów wiąże się z silnym bólem podczas jedzenia, w trakcie mycia zębów, a w zaawansowanych postaciach nawet w trakcie oddychania.

Powoduje ją odsłonięcie zębiny, tkanki budującej ząb, która znajduje się pod szkliwem i tzw. cementem korzeniowym (zewnętrzną warstwą korzenia). Kiedy uszkodzeniu ulegają szkliwo lub dziąsła tworzące naturalną osłonę dla znajdującej się pod nimi zębiny, dochodzi do wzmożonego odczuwania bodźców w zębie. Zębina jest wrażliwa na ból ze względu na swoją budowę. To porowata tkanka stworzona z mikroskopijnych kanalików wypełnionych płynem i zakończeniami miazgi odpowiedzialnymi za odczuwanie bólu.

To dolegliwość, która nie pozwala cieszyć się z małych przyjemności: słodkiego deseru, zimnej lemoniady, czy gorącej herbaty. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do zapalenia miazgi zębowej oraz leczenia kanałowego.

Najczęstsze przyczyny nadwrażliwości:

  • Nieprawidłowe, za silne naciskanie na zęby podczas szczotkowania
  • Źle dobrana, zbyt twarda szczoteczka
  • Częste stosowanie past wybielających oraz zabiegów wybielających
  • Bruksizm – zgrzytanie lub zaciskanie zębów
  • Wady zgryzu
  • Budowa anatomiczna zęba i skłonność do powstawanie ubytków przyszyjkowych
  • Zapalenie dziąseł
  • Zła dieta – bogata w cukry
  • Choroby układu pokarmowego np. refluks, wymioty

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?          

Każdy ból zęba należy skonsultować z dentystą. Ustali on jego przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie. Pamiętaj o tym, że tylko dokładne badanie stomatologiczne może potwierdzić nadwrażliwość i wykluczy inne choroby mogące powodować ból zęba. Lekarz stomatolog pokaże Ci jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz jak szczotkować żeby.  Dobierze twardość szczoteczki oraz podpowie jakie produkty na czas leczenia warto wykluczyć z diety.

Celebruj chwile, momenty oraz spotkania z najbliższymi. Niech nadwrażliwość zębów nie powstrzymuje Cię przed wzniesieniem toastu z zimnego prosecco , zjedzenia tiramisu we Włoszech, czy pochłonięcia gazpacho w Hiszpanii. Żyj i smakuj życie tak jak chcesz – nic Cię nie ogranicza!

SKLEP.DENTACARE.PL

umów się na konsultację u periodontologa

Lekarz periodontolog kompleksowo zbada ogólny stan zdrowia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł, zaproponuje działania profilaktyczne, a jeśli sytuacja tego wymaga opracuje zindywidualizowany plan leczenia.