Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo, zębina i cement korzeniowy. Polega na demineralizacji części nieorganicznej tych tkanek i skutkuje powstaniem stanów zapalnych. Nieleczona prowadzi do utraty zębów. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej higienie oraz wizytach kontrolnych u stomatologa. Sprawdź ile zyskasz, dbając o piękny i zdrowy uśmiech!

Wpływ zębów na nasz wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie

Fryzura? Makijaż? Kolczyki? Zaufaj nam – to piękny uśmiech jest najlepszą ozdobą twojej twarzy! Zęby stanowią podparcie dla tkanek miękkich twarzy, odpowiedzialnych za prawidłowe proporcje naszych rysów i ich symetrię. Dodatkowo pozwalają na prawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmów. To bardzo ważny element układu trawiennego. To nie wszystko! Zęby umożliwiają zrozumiałą wymowę i wyraźną dykcję. Warto o tym pamiętać, jeśli marzysz o pracy generującej kontakty z ludźmi oraz pracę zespołową.

Choroby, które wywołuje próchnica

Próchnica jest źródłem nieestetycznego wyglądu oraz dolegliwości bólowych związanych z uszkodzeniem twardych tkanek zęba. Jej następstwa mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym układu krążenia i niewydolności nerek. Próchnica powoduje również nieprzyjemny zapach z ust, który może negatywnie wpływać na bliski kontakt z innymi osobami. Dbając o zdrowe zęby dbasz zatem o komfort swój, jak i swoich bliskich przy okazji rodzinnych uroczystości, wymarzonej randki lub codziennych spotkań z klientami.

Objawy i leczenie próchnicy

Czyż nie jest tak, że najczęściej zdajemy sobie sprawę, z problemu z zębami kiedy dzieje się coś złego, kiedy odczuwamy ból? Niestety wtedy mamy już do czynienia z wysoko rozwiniętym stadium choroby i koniecznie jest podjęcie inwazyjnych środków. Jeśli dojdzie do powstania ubytków próchnicowych, należy zastosować natychmiastowe leczenie, polegające na oczyszczaniu zęba z chorej tkanki oraz uzupełnienia ubytku materiałem zastępczym – wypełnieniem/plombą. Systematyczna kontrola stomatologiczna pozwala na leczenie drobnych ubytków bez bólu i przykrych doświadczeń!

Jak uniknąć próchnicy?

Morał zatem jest jeden – prościej i przyjemniej jest przeciwdziałać niż leczyć. Profilaktyka próchnicy polega na eliminowaniu rozwoju czynników choroby. Przede wszystkim należy postawić nacisk na odpowiednią higienę. Zęby powinniśmy szczotkować minimum dwa razy dziennie. Warto korzystać z pasty z dodatkiem związków mineralnych i fluoru, nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, uboga w cukry proste. Zalecamy, aby biały rafinowany cukier zamienić na ksylitol, który hamuje rozwój bakterii próchnico-twórczych. Pamiętajmy także o częstych wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zęby to nasza ozdoba! Dbajmy o piękny i zdrowy uśmiech każdego dnia.