Próchnica zębów to choroba cywilizacyjna, która dotyczy niemal całej populacji. Podjadanie słodyczy, nadużywanie cukru i niewłaściwa higiena jamy ustnej to najszybszy sposób na powstanie próchnicy. Wyjaśniamy czym jest ta choroba, jak ją leczyć i co robić aby jej przeciwdziałać.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica zębów jest skutkiem występowania kilku podstawowych czynników: bakterii produkujących biofilm, nadmiaru cukrów obecnych w diecie, niewłaściwej higieny oraz braku opieki dentystycznej.

Bakterie

Próchnica najczęściej dotyka dzieci, których dieta jest obfita w słodycze. Bakterie bytują w płytce nazębnej. Tam z dostarczanych w diecie cukrów produkują kwasy niszczące twarde tkanki zębów – proces ten nazywa się demineralizacją. Bakterie próchnicotwórcze doskonale czują się w środowisku niskiego pH, które jest niekorzystne dla innych rodzajów bakterii.

Cukry

Cukry znajdujące się w naszej diecie stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Już po kilku minutach od ich spożycia, pH w jamie ustnej spada poniżej optymalnego dla naszego zdrowia poziomu. Zanim pożywienie zostanie usunięte z jamy ustnej, a kwasy zneutralizowane przez ślinę do wartości bezpiecznego pH, upłynie nawet 30-60 minut szkodliwego działania na zęby. Ważną rolę ma również konsystencja spożywanych pokarmów. Im bardziej kleiste i lepkie, tym czas ich zalegania w ustach i działania kwasów będzie dłuższy.

Warto pamiętać, że nadmierna ilość cukrów w diecie wpływa nie tylko na powstanie próchnicy, ale także zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych.

Higiena i opieka dentystyczna

Niektórzy są bardziej podatni na próchnicę, inni mniej. Zależy to od jakości oraz struktury zębów, a także ilości wydzielanej śliny, która odgrywa ważną rolę w zapobieganiu próchnicy. Stanowi źródło składników mineralnych, dzięki którym procesy demineralizacji tkanek twardych zęba spowodowane spadkiem pH środowiska stają się odwracalne.

Bakterie lubią zasiedlać przestrzenie między-zębowe. To miejsca trudno dostępne w codziennej higienie jamy ustnej. Dlatego oprócz codziennego szczotkowania zębów, warto także sięgać po różnego rodzaju przyrządy dentystyczne. Doskonale sprawdzają się nici, szczoteczki między-zębowe oraz płyny do płukania jamy ustnej. Zalecamy również wizyty u lekarza stomatologa, który wykona piaskowanie oraz skaling.

Jak zapobiegać próchnicy?

Mamy ogromny wpływ na kondycję naszej jamy ustnej. Oto kilka niezawodnych sposobów na zapobieganie próchnicy:

  • częsta i dokładna higiena jamy ustnej
  • fluoryzacja zębów
  • okresowe wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym
  • stymulowanie wydzielania śliny po posiłkach, np. gumy do żucia
  • stosowanie zbilansowanej diety z ograniczeniem cukrów prostych

Dbajmy o nasze zęby, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech!

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.