Gwarancją pięknego uśmiechu są zdrowe zęby. Nikt z nas nie lubi przykrych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dlatego warto być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w zakresie higieny jamy ustnej. Wśród szczoteczek do zębów coraz większą popularnością cieszy się soniczna szczoteczka do zębów.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

stomatologia

Co to szczoteczka soniczna?

Według dentystów do najistotniejszych czynników wpływających na efektywność usuwania zanieczyszczeń oraz bakterii należą:

  • wybór odpowiedniej dla danego uzębienia pasty do zębów,
  • odpowiednia technika czyszczenia zębów,
  • rodzaj używanej szczoteczki,
  • częstotliwość mycia zębów.

Producenci szczoteczek starają się wychodzić naprzeciw naszym potrzebom. Pojawiają się coraz bardziej zaawansowane modele szczoteczek. Wprowadzane są także nowe technologie, które mają ułatwiać dbanie o higienę jamy ustnej.

Wśród obecnie stosowanych szczoteczek znajdują się:

  • Szczoteczka manualna – jest to najstarszy i najprostszy wariant szczoteczki. Składa się ona z prostokątnej główki z włosiem oraz trzonka. Mycie zębów, tak jak jej nazwa wskazuje, odbywa się ręcznie, szczoteczka jest wprawiana w ruch dłonią. To wciąż zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj szczoteczki do zębów.
  • Szczoteczka elektryczna – to bardziej nowoczesna szczoteczka, choć liczy sobie już kilkadziesiąt lat. Szczoteczka elektryczna wyposażona jest w silniczek elektryczny, który napędza jej główkę. W ten sposób wytwarza ona ruchy rotacyjne i pulsacyjne o wysokiej częstotliwości. Ruchy te znacznie ułatwiają czyszczenie zębów, usuwanie z nich płytki nazębnej oraz wszelkich osadów. Główka szczoteczki jest zazwyczaj okrągła. Szczoteczka elektryczna wykonuje do 8 800 ruchów na minutę.
  • Szczoteczka soniczna – to najnowszy i póki co najlepszy wynalazek, ułatwiający właściwą higienę jamy ustnej. O stan uzębienia, oczyszczanie go z płytki nazębnej, bakterii i przebarwień dbają fale dźwiękowe Końcówka szczoteczki sonicznej jest z reguły podłużna, a główka wykonuje zazwyczaj od 30 000 do 42 000 ruchów na minutę.

Co to znaczy szczoteczka soniczna?

 

Nazwa szczoteczki wywodzi się z języka angielskiego, w którym słowo sonic znaczy dźwiękowy.

Szczoteczka soniczna to najnowsza wersja szczoteczki elektrycznej. Jej historia sięga 1939 roku, kiedy szwajcarski doktor Philippe-Guy Woog opracował szczoteczkę elektryczną. Miała ona ułatwić czyszczenie zębów osobom z ograniczeniami motorocznymi, które nie są w stanie sprawnie posługiwać się szczoteczką manualną oraz pacjentom ortodontycznym.

Produkcja szczoteczek elektrycznych na szerszą skalę rozpoczęła się pod koniec lat pięćdziesiątych. Szczoteczki te od razu zyskały popularność, tym bardziej że od razu spotkały się z dużym uznaniem u stomatologów, którzy zalecali je swoim pacjentom.

W kolejnych latach trwały prace nad opracowywaniem coraz doskonalszych modeli szczoteczek elektrycznych. W efekcie prac nad udoskonalaniem technologii czyszczenia zębów powstała szczoteczka soniczna. Została ona wynaleziona w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Początkowo używanie tego rodzaju szczoteczki budziło w społeczeństwie pewne opory, wynikające z obaw przed falami dźwiękowymi, na których działaniu opiera się szczoteczka soniczna. Obawiano się wpływu fal na zdrowie. Zaaprobowanie wynalazku przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA rozwiało tego rodzaju wątpliwości. Rozpoczęła się wówczas produkcja szczoteczek sonicznych na światową skalę. Dzięki swym unikalnym właściwościom soniczna szczoteczka szybko zyskała popularność częściowo wypierając swą starszą siostrę, tradycyjną szczoteczkę elektryczną.

Jak działa soniczna szczoteczka do zębów?

 

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o ściśle określonym natężeniu. Fale te wytwarza miniaturowy generator znajdujący się w główce szczoteczki. Dzięki wysokim częstotliwościom (powyżej 260 Mhz) fale mają właściwości bakteriobójcze. Włosie szczoteczki wykonuje ponad 30 tysięcy ruchów na minutę. Najnowsze szczoteczki osiągają nawet 60 tysięcy ruchów na minutę. Dla porównania tradycyjna szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 8 tysięcy obrotów.

Szybkość, z jaką porusza się szczoteczka podczas czyszczenia zębów, nie przesądza jednak o jego efektach. Fale dźwiękowe, poza tym że wprawiają w ruch włókna szczoteczki, docierają także na odległość 4 mm od włókna, wprawiając w ruch cząsteczki śliny wraz ze znajdującą się w nich pastą. Zjawisko to nosi nazwę kawitacji (przemiana cieczy w gaz). Powstające wówczas mikrobąbelki usuwają bakterie oraz osad nazębny, co znacznie zwiększa efekty czyszczenia zębów, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, przede wszystkim w przestrzeniach międzyzębowych oraz od wewnętrznej strony jamy ustnej. Kawitacja ułatwia również wydobywanie z pasty aktywnych składników i rozprowadzanie ich na zębach podczas czyszczenia.

Szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla dziąseł. Jej włosie wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które chronią dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogłyby powstać w trakcie czyszczenia zębów, a jednocześnie usuwają zanieczyszczenia i przebarwienia na tyle łagodnie, że nie niosą za sobą ryzyka uszkodzenia szkliwa.

Co lepsze szczoteczka soniczna czy elektryczna?

 

Rozstrzygnięcie tego dylematu zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Zapewne dla części osób szczoteczka elektryczna jest wystarczająco dobra w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Osoby te nie zechcą dopłacać do tego, aby podczas czyszczenia zębów korzystać z najnowszych technologii. Dla niektórych z nas nie ma nic lepszego niż zwykła szczoteczka manualna, która w połączeniu z odpowiednią techniką mycia zębów, wystarczająco dba o stan uzębienia. Jednak coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z najnowszych osiągnięć stomatologicznych, do których należy szczoteczka soniczna.

Szczoteczki elektryczne podczas czyszczenia zębów wykonują ok. 5 600 – 8 800 ruchów oscylacyjnych (oraz do 41 000 ruchów pulsacyjnych), natomiast dobra szczoteczka soniczna wykonuje pomiędzy 31 000 a 48 000 ruchów wymiatających (do 96 000 drgań na minutę).
Wśród szczoteczek elektrycznych najprostsze szczoteczki obrotowe poruszają się jedynie ruchem rotacyjnym, czyli poruszają się z boku na bok, natomiast bardziej zaawansowane modele wykonują dodatkowo ruch do przodu i do tyłu.

Najnowsze szczoteczki soniczne posiadają różnego rodzaju dodatki. Należy do nich na przykład wbudowany moduł Bluetooth. Umożliwia on między innymi korzystanie z aplikacji edukacyjnej, polegającej na tym, że na ekranie możemy śledzić postępy w szczotkowaniu zębów oraz jego efekty. Jest to aplikacja przydatna zwłaszcza dla dzieci, które dzięki temu przez zabawę uczą się dbałości o higienę jamy ustnej.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Jak już zostało wspomniane, szczoteczka soniczna różni się od szczoteczki elektrycznej rodzajem ruchu włosia oraz ilością ruchów, jakie włosie może wykonać w ciągu minuty. W szczoteczkach elektrycznych są to ruchy rotacyjne lub rotacyjno-obrotowe, natomiast w sonicznych – ruchy wymiatające. Przyjrzymy się teraz dostępnym na polskim rynku szczoteczkom, zarówno elektrycznym, jak i sonicznym.

Znajdujące się w ofercie firmy Braun szczoteczki Oral B są szczoteczkami rotacyjnymi oraz rotacyjno-pulsacyjnymi. W szczoteczkach rotacyjnych końcówki są zaprojektowane tak, aby podczas czyszczenia zębów obracały się wokół własnej osi, a włosie jest wówczas dociskane do zębów i dziąseł. Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne bardziej pomagają usuwać płytkę nazębną, jednak nie czyszczą one zbyt dokładnie trudno dostępnych przestrzeni między zębowych, gdyż nie dociera tam włosie szczoteczki.

Curaprox to szwajcarska firma zajmująca się produkcją środków do higieny jamy ustnej. Posiada w swojej ofercie między innymi szczoteczkę soniczną. Szczoteczka do zębów Curaprox Hydrosonic CHS 100 porusza się z prędkością 42 000 drgań na minutę. Produkt oferuje trzy tryby czyszczenia, w zależności od potrzeb oraz wrażliwości dziąseł: intensywny, delikatny oraz masaż. W zestawie znajdują się dwie główki: sensitice, idealna dla początkujących oraz power, przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników szczoteczki. Według producenta o wyjątkowości szczoteczki hydrosonicznej przesądza wyjątkowo cienkie włosie, które pozwala dotrzeć do najbardziej trudnych do wyczyszczenia miejsc w jamie ustnej.

Z kolei Philips to wiodący na polskim rynku producent szczoteczek sonicznych. Szczoteczki te produkowane są w serii Sonicare w trzech podstawowych wariantach: Diamond Clean, Flex Care oraz Healthy White +. Do wersji podstawowej każdego z wariantów są dołączane różnego rodzaju udoskonalenia. Technologia Smart Sensor połączona z aplikacją mobilną (inteligentne czujniki monitorują szczotkowanie, a aplikacja udziela wskazówek, dotyczących właściwego sposobu szczotkowania). Funkcja Easy Start polega na stopniowym zwiększaniu siły pracy szczoteczki. Jest ona przydatna zwłaszcza na początku użytkowania szczoteczki sonicznej, gdyż ułatwia przyzwyczajenie się do jej trybu pracy. Zwiększanie mocy szczoteczki trwa dwa tygodnie. Po tym czasie szczoteczka pracuje już pełną mocą.

Soniczna szczoteczka dla dzieci firmy Philips posiada ciekawe rozwiązanie. Są to dwa tryby pracy: słabszy dla młodszych dzieci oraz mocniejszy, przeznaczony dla starszych dzieci.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

W przypadku firmy Philips ceny szczoteczek sonicznych wynoszą pomiędzy 200 zł za szczoteczkę dla dzieci a 900 zł za najbardziej ekskluzywny zestaw. Decydując się na zakup szczoteczki Philips Sonicare, można brać pod uwagę również takie czynniki jak:

  • ilości stopnia natężenia pracy (wysoki, średni, niski),
  • tryby pracy (czyszczenie, efekty wybielania, polerowanie, pielęgnacja dziąseł),
  • sensitive (czyszczenie nadwrażliwych dziąseł).

Część szczoteczek posiada także takie udoskonalenia, jak quadpacer. Jest to czasomierz, który co 30 sekund sygnalizuje, że pora na czyszczenie innej ćwiartki uzębienia. Pozwala to na optymalne wykorzystanie czasu czyszczenia zębów, i równomierne wyczyszczenie całego uzębienia. Większość szczoteczek posiada także funkcję smart timer, polegająca na tym, że szczoteczka po dwóch minutach mycia zębów wyłączy się, informując tym samym, że minął zalecany przez dentystów dwuminutowy czas czyszczenia zębów. Tę funkcję posiadają także niektóre szczoteczki elektryczne.

Cena wspomnianej wyżej szczoteczki hydrosonicznej firmy Curaprox wynosi od 850 zł do 1000 zł, w zależności od sklepu, w którym zostanie dokonany zakup. Przed kupnem tej szczoteczki warto porównać jej ceny w różnych sklepach, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Jeżeli natomiast chodzi o szczoteczki elektryczne, to cena szczoteczki elektrycznej do zębów – takiej w najbardziej podstawowej wersji – wynosi około 40 złotych. Ceny bardziej zaawansowanych szczoteczek sięgają kilkuset złotych. Najbardziej popularne szczoteczki rotacyjne firmy Braun dla dorosłych można kupić w przedziale cenowym od 40 zł do 330 zł. Najtańszy model różni się od pozostałych rodzajem zasilania, gdyż jest na baterie, podczas gdy pozostałe są zasilane przez akumulatory. Różnice w cenach szczoteczek elektrycznych wynikają przede wszystkim z rodzajów ruchów włosia (ruchów rotacyjnych lub połączenia ruchów rotacyjnych z pulsacyjnymi). Na cenę ma wpływ także wytrzymałość akumulatora oraz rodzaje końcówek, jakie znajdują się w zestawie ze szczoteczką.

Przed podjęciem decyzji o zakupie szczoteczki sonicznej warto zorientować się w ofercie producentów szczoteczek, po to aby dobrać produkt dopasowany do swoich potrzeb. Szczoteczki soniczne nie należą do najtańszych, bezwzględnie należy więc pamiętać o tym, aby kupować oryginalne szczoteczki od sprawdzonych producentów. Dzięki temu na pewno otrzymamy pełnowartościowy produkt, który będzie wart swojej ceny.

Dlaczego szczoteczka soniczna?

 

W dzisiejszych zabieganych czasach ważna jest oszczędność czasu. Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną pozwala w najbardziej efektywny sposób wykorzystać te dwie minuty, o których lekarze stomatolodzy mówią jako o optymalnym czasie czyszczenia zębów. Poza tym wspomniany wyżej quadpacer sygnalizuje podczas mycia zębów, że najwyższy czas rozpocząć czyszczenie kolejnej ćwiartki uzębienia. Pozwala to chronić szkliwo przez nadmiernym ścieraniem podczas czyszczenia zębów.

Poza oszczędnością czasu szczoteczka soniczna posiada wiele cech, które przesądzają o jej wyższości nad pozostałymi szczoteczkami do zębów. Wymiatający ruch włosia jest według stomatologów najbardziej skuteczną metodą usuwania zanieczyszczeń z zębów, a jednocześnie najbardziej chroniącą dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kilkadziesiąt tysięcy ruchów oraz prawie sto tysięcy drgań na minutę, jakie wykonuje szczoteczka, zapewnia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, likwidację płytki nazębnej, redukcję kamienia nazębnego, a także usuwanie przebarwień. Fale dźwiękowe, które z mieszaniny śliny oraz pasty do zębów tworzą mikrobębelki czyszczące zęby, pozwalają na efektywne wykorzystanie substancji czyszczących oraz wybielających, jakie znajdują się w paście. Dzięki temu zęby są zdrowsze, a także bardziej białe.

Szczoteczka, dzięki wykorzystanej w niej technologii, skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Ułatwia tym samym pielęgnację zębów osobom noszącym aparaty ortodontyczne, kiedy wymagana jest szczególna pielęgnacja zębów, zarówno z powodu utrudnionego czyszczenia zębów, jak i często zwiększonej wrażliwości dziąseł. Jest to rozwiązanie zalecane także osobom, które mają ciasno osadzone zęby, kiedy czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest szczególnie trudne.

Warto również pamiętać o dodatkowych funkcjach, jakie posiadają dostępne na polskim rynku szczoteczki. Pozwalają one na dopasowanie szczoteczki do indywidualnych potrzeb. Wybrane szczoteczki soniczne posiadają również opcję masażu dziąseł, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią z powodu nadwrażliwości dziąseł. Szczoteczka soniczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby mieć bielsze zęby, jednak nie mogą sobie pozwolić na profesjonalne wybielanie, ponieważ nie jest zalecane osobom z silną nadwrażliwością zębów oraz z chorobami dziąseł i przyzębia. Szczoteczka ta bardziej niż inne szczoteczki pozwala wykorzystać właściwości wybielające past do zębów.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie ma soniczna szczoteczka do zębów, na pewno warto rozważyć jej zakup. Ostateczna decyzja zależy od zasobności naszego portfela, a także od tego, czy będziemy w stanie wykorzystać wszystkie funkcje zakupionej szczoteczki. Przed dokonaniem zakupu warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą szczoteczek, pozwoli nam to wybrać szczoteczkę najbardziej dostosowaną do naszych potrzeb.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

stomatologia