Zdrowe i białe zęby dodają nam atrakcyjności oraz sprawiają, że częściej i chętniej uśmiechamy się. Dzięki temu jesteśmy postrzegani jako osoby sympatyczne i serdeczne! Śnieżnobiały uśmiech podkreśla opaleniznę, sprawia że wyglądamy młodziej, radośniej i dobrze wyglądamy w białej koszuli. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie są sposoby na wybielanie zębów.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Kształt i struktura zębów mają znaczenie

O ładnym wyglądzie zębów decydują: kolor, kształt, wielkość, symetria oraz struktura ich powierzchni. Kolor pojedynczego zęba zależy od właściwości rozpraszania i absorpcji światła przez szkliwo i zębinę, jednak determinowany jest przez tę drugą warstwę, której naturalny odcień oscyluje wokół różnych odcieni żółtego. Kolor różni się nawet w obrębie pojedynczego zęba będąc najbardziej żółtym w okolicy szyjki zęba, a niemal przezroczystym przy brzegu siecznym.

Kolor zębów – od czego zależy?

Zęby wraz z wiekiem oraz czynnikami środowiskowymi zmieniają swoją barwę. Przebarwienia powstają między innymi w wyniku złej diety (bogatej w cukry proste) oraz korzystania z używek takich jak kawa, czerwone wino, czy papierosy.

Badania potwierdzają, że osoby z białym uśmiechem wyglądają bardziej atrakcyjnie i wydają się godne zaufania. Warto postawić na wybielenie zębów kiedy szukamy nowej pracy, przed nami przeprowadzenie ważnej prezentacji lub wyczekiwana pierwsza randka. Zadbane zęby dodadzą nam pewności siebie i sprawiają, że lepiej poczujemy się we własnej skórze.

Wybielanie zębów – na czym polega?

Zabieg wybielania zębów wyrównuje kolor całego łuku zębowego sprawiając, że uśmiech wygląda jasno i atrakcyjnie. Twarz nabiera blasku, a różnice kolorystyczne pomiędzy poszczególnymi zębami stają się mniej widoczne.

Istnieją przebarwienia, które nie dają się skutecznie usunąć podczas zabiegu wybielania. Są to najczęściej przebarwienia powstałe wskutek terapii lekami np. tetracyklinami lub preparatami żelaza.  Wówczas konieczna jest interwencja protetyczna i wykonanie odpowiednio licówek lub koron protetycznych. Pacjenci, którzy posiadają wypełnienia w przednich zębach albo uzupełnienia protetyczne np. korony muszą się liczyć z tym, że one nie ulegają wybielaniu i dlatego dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego konieczna będzie ich wymiana.

Kto nie powinien poddawać się zabiegom wybielania zębów?

Kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz pacjenci mający aktywną chorobę nowotworową nie powinni korzystać z zabiegu wybielania zębów. Względnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość zębów. Jednak dobry stomatolog potrafi odpowiednio dobrać metodę oraz środki wybielające, tak aby efekt był zadowalający, a dyskomfort związany z nadwrażliwością jak najmniejszy.

Domowe metody wybielania zębów

„Domowe wybielanie zębów” może być skuteczne. Jednak należy pamiętać, że nie zniweluje plam i przebarwień, do tego potrzebne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Domowym wybielaniem sprawimy, że zęby jedynie delikatnie zjaśnieją.

Pasty wybielające dostępne w sklepach, aptekach i drogeriach zawierają często niebezpiecznie wysoką zawartość środków ściernych, które w połączeniu z twardą szczoteczką i zbyt energicznym „szorowaniem” mogą doprowadzić do powstania silnej nadwrażliwości, a nawet starcia szkliwa i powstania ubytków niepróchnicowych.

Płukanki wybielające, żele oraz nakładki wybielające zazwyczaj oprócz przejściowej nadwrażliwości nie powodują skutków ubocznych, ale też ze względu na niskie stężenie substancji wybielającej nie dają spektakularnych efektów. Ponadto paski wybielające oraz nakładki do stosowania samodzielnie w domu, mogą powodować podrażnienie błony śluzowej, ponieważ preparat wybielający z łatwością przedostaje się do sąsiadujących tkanek.

Wybielanie zębów jest bezpieczną procedurą tylko wtedy, kiedy jest kontrolowane przez lekarza. Zbyt długie i intensywne wybielanie może zmniejszyć twardość szkliwa. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem wybielania w warunkach domowych, skonsultować się z lekarzem dentystą.

Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda wybielania zębów

Najskuteczniejsza i co najważniejsze – najbezpieczniejsza metoda wybielania zębów odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Lekarz po zebraniu informacji o stanie zdrowia pacjenta i badaniu jamy ustnej zaleci niezbędne zabiegi poprzedzające wybielanie oraz profesjonalnie dobierze skuteczną metodę, preparat i czas stosowania środków wybielających. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz ocenia także aktualny kolor zębów, ustala z pacjentem jakie są jego oczekiwania (jaki kolor zębów chciałby uzyskać) i monitoruje przebieg procesu wybielania.

Przed nami sezon weselny! Największą ozdobą każdej panny młodej jest śnieżnobiały uśmiech! Warto wpisać do kalendarza przygotowań ślubnych wybielanie zębów.  Białe zęby będą doskonale prezentować  się w duecie z suknią ślubną! Biały uśmiech oczaruje Pana Młodego i wszystkich gości.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.