Co to są wypełnienia amalgamatowe ( srebrne plomby) ?

Wypełnienia amalgamatowe , popularnie nazywane srebrnymi plombami, to dla wielu nas pozostałość z lat młodości, kiedy były wykorzystywane powszechnie w gabinetach stomatologicznych.  Z uwagi na ich srebrny kolor kontrastują z naturalnym szkliwem będąc przez to nieestetyczne. Z uwagi na zawartość metali bardzo dobrze przewodzą ciepło, co powodować może odczucie bólu przy spożywaniu zimnych lub ciepłych posiłków.
Niestety mają jeszcze jedną wadę , otóż zawierają w sobie toksyczną rtęć oraz srebro miedź i cynę.  Odkładająca się w naszym organizmie rtęć kumuluje się w tkankach i może powodować alergie, występowanie chorób autoimmunologicznych, neurologicznych. Częstym objawem zatrucia rtęcią są przewlekłe infekcje, brak smaku, ciągłe zmęczenie, nadmierna pobudliwość.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Czy należy usuwać plomby amalgamatowe ?

Zdecydowanie tak. Głównym wskazaniem do wymiany wypełnień amalgamatowych  jest mogąca się rozwijać wokół nich próchnica, ponieważ amalgamat bywa nieszczelny nie wiążąc się chemicznie z tkankami zęba. W przypadku bardzo osłabionych zębów ( np. kiedy pozostały tylko cienkie ścianki zęba) amalgamat może powodować ich pękanie. Są również przyczyną do rozwoju chorób dziąseł czyli parodontozy.

Czy każdy stomatolog wymienia plomby amalgamatowe ?

Tak, doświadczony stomatolog może wymienić plomby amalgamatowe. Ważne jest aby wymiana plomby amalgamatowej  była  wykonana  w wyspecjalizowanych do tego gabinetach stomatologicznych przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności czyli standardów SMART międzynarodowej organizacji  IAOMT (International Academy of Oral Medicine & Toxicology) .

Na czym polega usuwanie wypełnień amalgamatowych według procedury SMART?

Standard usuwania wypełnień amalgamatowych został wyznaczony przez międzynarodową organizacje IAOMT , która zobowiązuje stomatologów do przestrzegania m.in. :

  • fotel stomatologiczny powinien być zaopatrzony w separator do amalgamatów, by rtęć nie przedostawała się do środowiska
  • wszystkie osoby przebywające w gabinecie podczas zabiegu muszą być zaopatrzeni w odzież ochronną, jednorazową.
  • personel gabinetu powinien używać vinylowych rękawic ochronnych
  • lekarz oraz asysta powinni być zaopatrzeni w szczelne maski oddechowe z odpowiednimi filtrami do rtęci.
  • Pacjent powinien być podłączony pod zewnętrzne źródło tlenu przez maskę nosową lub wąsy, by nie inhalował oparów uwalnianych z usuwanych wypełnień.
  • koferdam powinien ochraniać jamę ustną pacjenta
  • w gabinecie powinien być używany ślinociąg i ssak
  • zabieg powinien być wykonany przy dużym użyciu wody by zminimalizować temperaturę zabiegu.
  • amalgamat powinien być przecięty na fragmenty za pomocą specjalnych wierteł i usunięty w możliwie największych kawałkach.
  • Gdy proces usuwania amalgamatów jest zakończony, pacjent powinien bardzo dokładnie wypłukać usta wodą

Nie przestrzegając  standardów SMART   jako Pacjenci jesteśmy narażeni  na duże ryzyko związane ze zbyt duża ilością oparów rtęci, które  ulatniają się podczas zabiegu ( nawet 4krotnie ).

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.