Pierwszy ząbek u naszego maluszka to długo wyczekiwany i bardzo ważny moment! Zazwyczaj pojawia się on około 5 – 6 miesiąca, jednak może znacznie wcześniej lub później. To kwestia indywidualna dziecka – wszystko w swoim czasie. Warto wtedy kupić pierwszą szczoteczkę do mycia malutkich ząbków. Około pierwszego roku życia wprowadzamy delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyrzynają się zęby boczne, które posiadają bruzdy i guzki.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Po czym poznać ząbkowanie

Jeżeli chcemy upewnić się czy nasze maleństwo ząbkuje, możemy posłużyć się czystą małą, metalową łyżeczką i delikatnie postukać nią w dziąsło maluszka. Jeśli ząb przebija się już przez dziąsło mimo, że jeszcze go nie widać, usłyszymy charakterystyczny dźwięk uderzenia łyżeczki o coś twardego. Możemy wtedy otwierać szampana! Nasz skarb rozwija się i już wkrótce poczujemy jak nas podgryza.

Objawy ząbkowania

Niestety ząbkowaniu towarzyszą różne nieprzyjemne dolegliwości. Dziecko odczuwa ból oraz swędzenie dziąseł. W momencie kiedy ząb zaczyna się wyrzynać, maluch staje się drażliwy, często płacze, wkłada ręce do buzi, próbuje gryźć wszystkie napotkane przedmioty i mocniej się ślini.

Ze względu na ból towarzyszący ząbkowaniu często dochodzi do braku łaknienia, może pojawić się u dziecka stan podgorączkowy, a nawet biegunka. Ponadto spada odporność organizmu, a wtedy zwiększa się ryzyko infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Sposoby na łagodzenie bólu przy ząbkowaniu

Wszystkie zatroskane i zaniepokojone mamy chcemy uspokoić – istnieją skuteczne sposoby łagodzące ból i dyskomfort. Dzięki poniższym specyfikom nasz maluszek łatwiej przejdzie przez proces wyżymania się ząbków i spokojnie prześpi noc.

  • Żele zawierające środki znieczulające. Należy pamiętać, aby podczas ich stosowania zachować ostrożność i stosować w ograniczonych ilościach.
  • Żele z rumiankiem o działaniu łagodzącym.
  • Różne formy gryzaków i smoczków. SUPER PORADA – polecamy schłodzić je w lodówce (nigdy w zamrażalniku). Zapewnimy w ten sposób dziecku dodatkowe uczucie ulgi.

Rodziców może niepokoić pojawienie się na dziąśle fioletowo-czerwonego zabarwienia, zwanego fachowo torbielą erupcyjną. To właśnie efekt przebijania się przez dziąsło korony wyrzynającego się zęba. Aby pomóc dziecku, sugerujemy aby delikatnie masować tę okolicę oraz stosować wspomniane żele znieczulające, a także zachęcać do gryzienia twardych pokarmów np. skórki chleba. Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skorzystać z pomocy lekarza stomatologa.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.