Przyczyny zgrzytania zębami ?

Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami (bruksizmu)  jest stres, ale  nie bez znaczenia są również zaburzenia zgryzu, braki zębowe i inne schorzenia jamy ustnej. Jest to  to dysfunkcja narządu żucia polegająca na zgrzytaniu i zaciskaniu zębów podczas snu oraz w ciągu dnia.

Dolegliwości, które najczęściej zgłaszają Pacjenci to niespecyficzne objawy bólowe lub dyskomfort w okolicy zębów, uczucie mrowienia bądź swędzenia, ból w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, stuki w stawach podczas jedzenia oraz bóle głowy, czasami tak silne, że Pacjent sięga po tabletkę przeciwbólową. Widocznymi objawami bruksizmu są pęknięcia szkliwa oraz starcie zębów, w skrajnych przypadkach obejmujące całą koronę zęba.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.

Jak diagnozuje się zgrzytanie zębami (bruksizm)? Jak się go leczy?

 Diagnostyka zgrzytania zębami (bruksizmu) jest wielospecjalistyczna i dopasowana  do objawów  oraz zaawansowania choroby. Lekarzem, do którego powinien  zgłosić się Pacjent z problemem zgrzytania zębami jest stomatolog. Poprowadzi on dalszą specjalistyczną diagnostykę i leczenie.

Problem nieprawidłowego, niepełnego uzębienia korygowany jest przez lekarzy protetyków bądź ortodontów. Uzupełnienie braków zębowych oraz odtworzenie anatomicznego kształtu zębów jest przy obecnym postępie technologicznym oraz nowoczesnych materiałach bardzo estetyczne. Również leczenie ortodontyczne, dzięki  małej inwazyjności oraz poprawieniu estetyki elementów stałych aparatów ortodontycznych, jest teraz bardziej komfortowe.

Nieprawidłowości mięśniowe leczy się za pomocą ćwiczeń mięśniowych wykonywanych przez Pacjenta samodzielnie w domu. Tutaj nieoceniona jest pomoc fizjoterapeutów.

W leczeniu i diagnostyce często wykorzystywane są także standardowe lub wykonane specjalnie dla pacjenta szyny relaksacyjne. Zabezpieczają one zęby przed dalszą destrukcją oraz  „wyłączają” objaw zgrzytania i zaciskania zębów.

Tylko odpowiednia diagnostyka i prawidłowe leczenie pomogą w zatrzymaniu choroby i uchronią od ciężkich konsekwencji, jakie może powodować bruksizm.
Jeżeli zauważasz u siebie jakieś niepokojące objawy lub chcesz sprawdzić czy ten problem nie dotyczy Ciebie zapraszamy do stomatologa w DentaCare.

MEDISTORE.com.PL

umów się na konsultację stomatologiczną

Podczas wizyty stomatologicznej dowiesz się wszystkiego o profilaktyce próchnicy zębów oraz najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach leczniczych przy już istniejących ubytkach.