Co to są licówki?

Współczesna stomatologia estetyczna stworzyła wiele możliwości poprawienia wyglądu naszych zębów . Nowoczesne technologie i wiedza pozwalają poprawiać nasz uśmiech m.in. stosując mało inwazyjne metody w postaci licówek porcelanowych, które mają szerokie zastosowanie.
Licówki to bardzo cienkie płatki ( 0,5 1-2mm grubości) z kompozytu, akrylu lub porcelany, które przyklejane są na specjalny stomatologiczny cement pozwalając uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny.
Dzięki licówkom możemy wyeliminować większość estetycznych niedoskonałości zębów tj:
– zmienić ich kolor ( np.: usunąć przebarwienia zębów leczonych kanałowo)
– nadać im kształt i długość
– odbudować brakujące fragmenty
– zniwelować wady ustawienia zębów ( np.: szpary między zębowe).
Zaletami licówek jest możliwość uzyskania bardzo dobrego efektu estetycznego przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba.

Przeciwwskazania dla licówek?

Jak każda forma leczenia licówki są niewskazane w przypadku kiedy u lekarz stwierdzi:
– wady zgryzu,
– nieleczone zgrzytanie zębami (czyli bruksizm, chyba że Pacjent rozpocznie leczenie w postaci szyny relaksacyjnej z którą śpi)
– złe nawyki (np. obgryzanie paznokci, podgryzanie długopisów),
– brak lub niewystarczającą higienę jamy ustnej,
– zbyt małe lub krótkie zęby (gdy powierzchnia przyklejenia licówki jest zbyt mała, aby zapewnić jej właściwe umocowanie),
– braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia,
– rozległe wypełnienia na zębach ,
– niewyleczoną próchnicę,
– choroby dziąseł (np. nieleczona paradontoza).

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki różnią się między sobą w zależności od materiału, z których je wykonano. Wyróżniamy następujące rodzaje licówek:
Licówki akrylowe wykorzystywane jedynie tymczasowo, wytwarzane z polimerów akrylu polimeryzowanego na gorąco wykazują się małą trwałością (do 2 lat). Są grubsze i mniej estetyczne od pozostałych rodzajów licówek.
Licówki kompozytowe są zbudowane z kilku komponentów o różnych właściwościach. Są plastyczne i można zmieniać ich barwę oraz kształt. Jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej można je nosić przez wiele lat. Jednak nie są tak trwałe jak licówki porcelanowe.
Licówki pełnoceramiczne wykonywane z różnego rodzaju porcelany protetycznej są najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem protetycznym. Doskonałe właściwości estetyczne, kilka razy twardsze niż szkliwo zębów, niezmienność koloru w czasie użytkowania sprawiają, że są najczęściej wybierane i proponowane przez dentystów.

Jak dbać o licówki?

Już parę godzin po osadzeniu licówek na zębach należy o nie zacząć dbać tak jak dba się o swoje pozostałe zęby używając pasty do zębów (bez komponentów ściernych), nici lub irygatora, płukanek do jamy ustnej.
Regularnie wykonuj badania kontrolne i zabiegi higienizacyjne takie jak usuwania kamienia, piaskowanie i fluoryzacje.
Staraj się ograniczyć plamiące produkty takie jak spożycie kawy, herbaty, czerwone wino i ciemne produkty.
Unikaj nadwyrężania licówek (gryzienia twardych rzecz, obgryzania paznokci) bowiem może dojść do złamania lub oderwania licówki.

Unikaj zaciskania zębów lub zgrzytania zębami a w ostateczności zacznij używać na noc nakładki ochronnej.
A jeśli uprawiasz sporty kontaktowe zadbaj o maskę ochronną.

Jak trwałe są licówki?

Średni okres trwałości licówki ocenia się na 5-10 lat. Jednak ich trwałość jest uzależniona od indywidualnej higieny jamy ustnej, stanu zębów i dziąseł Pacjenta. Pomimo, że licówki są cementowane do zęba, może się obluzowanie i odpadnięcie licówki. W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem stomatologiem.

Zapraszamy do gabinetów DentaCare.